Šis mazās formas mākslas darbs runā par divām spilgtām personībām ar atšķirīgu rokrakstu, reizē kopīgu un atsevišķu dzīves ceļu un mijiedarbi literārajā darbā. Divdaļīgums kā retāk izmantots kalšanas paņēmiens ir ļoti piemērots un precīzs šīs monētas idejas nešanai. Pirmā Latvijas Bankas izlaistā divdaļīgā kolekcijas monēta bija veltīta Rīgas Tehniskās universitātes 150 gadu jubilejai.

Kolekcijas monēta "Rainis un Aspazija" ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijas Republikā (tomēr maz ticams, ka šādas monētas reāli nonāks apgrozībā, jo pēc būtības tās ir mākslas darbi un ir numismātu un citu interesentu īpaši pieprasītas). Monētas maksimālā tirāža – 7 000 eksemplāru.

Monētu no 8. septembra varēs iegādāties Latvijas Bankas kasēs K. Valdemāra ielā 1B, Rīgā, un Teātra ielā 3, Liepājā, un tradicionālajās monētu tirdzniecības vietās – bankās, suvenīru un juvelieru veikalos (https://monetas.bank.lv/images/stories/pielikumi/nauda/Monetu-tirdzniecibas-vietas-170815.pdf). Monētas cena Latvijas Bankas kasēs – 59 eiro.

Informāciju par Latvijas Bankas kasēs nopērkamajām kolekcijas monētām sk. https://monetas.bank.lv/iegade. Te redzams, ka joprojām pieejams tematiski un mākslinieciski plašs monētu klāsts – daļa no lata jubilejas un piemiņas monētām, četras no 2014. gadā izlaistajām eiro sudraba kolekcijas monētām, kā arī 2015. gadā izlaistās eiro kolekcijas monētas, kas veltītas Latvijas ugunsdzēsības 150 gadu jubilejai un Rīgas pils 500 gadu jubilejai.