Publicēts: 31.12.2021

Kristīne Lagarda, Eiropas Centrālās bankas prezidente

1. janvāris man vienmēr bijusi īpaša diena – tā, protams, ir jaunā gada pirmā diena tāpat kā ikvienam, taču tā ir arī mana dzimšanas diena. Un 2002. gada 1. janvārī bija vēl viens iemesls svinībām – šajā dienā eiro zonā, ko tolaik veidoja 12 valstis, kā vienotā valūta tika ieviestas eiro banknotes un monētas.

Šo dienu pavadīju ar savu ģimeni un draugiem mūsu mājās Normandijā, Francijā. Īsi pirms pusnakts nepacietībā devāmies uz tuvāko bankomātu, lai izņemtu pirmās eiro banknotes. Daži no maniem draugiem uzskatīja, ka pāreja uz jauno valūtu radīs pārslodzi bankomātiem un eiro banknotes nebūs pieejamas. Mēs saderējām – ja bankomāts eiro vietā mums izsniegs Francijas frankus, šī nauda tiks viņiem.

Pēc pusnakts mēģinājām izņemt naudu. Bankomāts mums izsniedza pilnīgi jaunas eiro banknotes, un mēs visi pacēlām glāzes par jauno Eiropas valūtu.

Šis personīgais piedzīvojums bija daļa no pasaulē vērienīgākās jebkad īstenotās naudas maiņas, un kopš tā brīža eiro zona ir tikai paplašinājusies. 12 valstu vietā tagad ir 19, un vairāk nekā 340 miljoni iedzīvotāju tagad lieto vienoto valūtu, neraugoties uz valodu, kultūru un valstu robežām. Vienotā valūta palīdzējusi vienot mūs kā eiropiešus. Jaunākajā Eurobarometer apsekojumā 41% iedzīvotāju, atbildot uz jautājumu, ar ko viņiem asociējas Eiropas Savienība, nosauca eiro. Mūsu vienotā valūta bija otrajā vietā tūlīt aiz pārvietošanās brīvības.

Ir acīmredzams, ka Eiropa un eiro kļuvuši nešķirami. Un Eiropas jauniešiem, kuri uzauguši kopā ar vienoto valūtu, varētu būt neiedomājami iztēloties Eiropu bez tās. Atbalsts eiro 2021. gadā patiešām sasniedzis visu laiku augstāko līmeni. Un saskaņā ar jaunāko Eurobarometer apsekojumu mūsu valūtu šobrīd atbalsta 78% iedzīvotāju.

Domājot par eiro, iztēlojos lielus un mazus uzņēmumus, kuri uzplaukuši eiro un vienotā tirgus sniegto priekšrocību dēļ. Laikā no 1990. līdz 2002. gadam tirdzniecības apjoms starp topošajām eiro zonas valstīm pieauga mazāk nekā par 5%, bet kopš vienotās valūtas ieviešanas šis kāpums sasniedzis gandrīz 200%. Cilvēki varējuši ceļot, neraizējoties par problēmām un izmaksām, ko rada valūtas maiņa, un miljoniem studentu un speciālistu, kuri mācās un strādā ārvalstīs, visus maksājumus var veikt vienā valūtā.

Nav šaubu, ka eiro vairojis mūsu noturību. Kopš vienotās valūtas ieviešanas mūsu rīcībā ir labāki līdzekļi krīžu pārvarēšanai. Nesenie ekonomiskie šoki būtu bijuši vēl smagāki, ja nebūtu stabilitātes un integrācijas mūsu vienotajā tirgū eiro ieviešanas rezultātā. Kritiskā situācijā, piemēram, pandēmijas laikā, vienotā valūta bijusi būtisks faktors, saskaņojot rīcību visā Eiropā.

Eiropas Centrālā banka ir atbildīga par eiro un mēs nenogurstoši strādājam, lai aizsargātu mūsu vienoto valūtu. Mūsu uzdevums ir gādāt par jūsu banknošu drošību, kā arī veikt izpēti par papildus maksāšanas līdzekļiem, piemēram, digitālo eiro.

Mēs tagad gatavojamies pirmo reizi pārskatīt mūsu banknošu dizainu, lai padarītu tās drošas un inovatīvas, kā arī saistošākas visu vecumu un dzīves gājumu eiropiešiem. Mēs lūgsim iedzīvotājus paust viedokli par jauno banknošu dizaina motīviem, kas tiks publicēti 2024. gadā, iekams sākt plānot to izstrādi. 

Toreiz pirms 20 gadiem aukstajā Normandijas naktī nespēju iztēloties, ka eiro drošības nosargāšana reiz kļūs par manu pamatnodarbošanos. Taču tieši to es apņēmos darīt, parakstot banknotes, kuras ir jūsu makos un kuras jūs izmantojat gandrīz katru dienu. Šis paraksts apliecina manu apņemšanos uzņemties atbildību par vienu no dārgākajiem Eiropas vienotības simboliem.

Tāpēc uzsaukšu vēl vienu tostu – daudz laimes eiro banknošu 20 gadu dzimšanas dienā!