Publicēts: 08.12.2006. Aktualizēts: 13.01.2011.

Rīgā 2006. gada 8. decembrī

Šodien, 5. decembrī, klajā nāk Latvijas Bankas biļetena "Averss un Reverss" kārtējais - 2006. gada 4. numurs.

Kā vienu no būtiskākajiem resursiem, kas ietekmē un veicina Latvijas attīstību, tradicionāli piesauc ārvalstu investīcijas. Kas tās īsti ir, cik lielas summas dažādos veidos ieplūst Latvijā, un vai tās patiešām veicina ekonomikas attīstību, stāstīts Aigara Kalniņa publikācijā "Ārvalstu investīcijas - viens no ekonomikas dzinējspēkiem".

Elmārs Zakulis pievērsies tēmai par Latvijas banku ievainojamību. Tā kā bankās tradicionāli svarīgākais risks ir kredītrisks, tas arī ir viens no centrālajiem jautājumiem, vērtējot Latvijas finanšu sistēmas stabilitāti. Par to vairāk lasiet publikācijā "Finanšu sistēmas stresa testi: "modes kliedziens" vai noderīgs instruments?"

Tas, cik precīzi un efektīvi darbojas naudas pārskaitījumu sistēmas, ir svarīgi kā valsts, tā privātām struktūrām. Jau nākamajā gadā Latvija pievienosies eiro maksājumu sistēmai TARGET2. Kas tā ir? Īsā atbilde - eiro maksājumu sistēma TARGET un ASV Fedwire sistēma ir divas lielākās maksājumu sistēmas pasaulē, bet pašlaik top jauna sistēma TARGET2. Publikācijā "Eiro maksājumu sistēma TARGET - pārmaiņās" Egons Gailītis izanalizē tās priekšrocības un iespējas, secinot, ka, pievienojoties jaunajai sistēmai 2007. gada novembrī, eiro maksājumus uz citām Latvijas un ES bankām varēs veikt dažu sekunžu laikā. Izmantojot vienu no vismodernākajām un efektīvākajām maksājumu sistēmām pasaulē, bankas pakāpeniski varēs atteikties no korespondentbanku pakalpojumu izmantošanas liela apjoma un steidzamiem norēķiniem eiro.

Turpinot sarunu par tautsaimniecības pārkaršanu un augsto inflāciju, piedāvājam Slovēnijas pieredzi, kā nobremzēt straujo algu pieaugumu, kas apsteidz ražīgumu, un panākt līdzsvaru ekonomikas nozarēs. Marijana Bednaša publikācijā "Kā līdzsvarot algu un produktivitātes kāpumu" uzsver, ka Slovēnijā tas bija iespējams tāpēc, ka visi sociālie partneri apvienojās un pieņēma lēmumu, ka reālais bruto darba samaksas kāpums vienam nodarbinātajam būs vismaz par vienu procentu punktu zemāks nekā darba ražīguma pieaugums.

Biļetens ievietots Latvijas Bankas interneta lapā www.bank.lv sadaļā "Publikācijas, runas". Tā redaktore - Helga Liziņa-Balode.