Latvijas Banka >Par Latvijas Banku >Starptautiskā sadarbība

Latvijas Bankas gatavība dalībai EMS

2004. gada 1. maijā līdz ar Latvijas pievienošanos ES Latvijas Banka kļuva par Eiropas Centrālo banku sistēmas dalībnieci un par Eiropas Centrālās bankas (ECB) kapitāla daļu turētāju. Tās kopējā daļa ECB kapitālā ir 0.2978% jeb 16 571 585 eiro. Latvijas Bankas īpatsvars ECB kapitālā aprēķināts, pamatojoties uz datiem par Latvijas iedzīvotāju skaitu un iekšzemes kopprodukta apjomu. 2004. gada 3. maijā Latvijas Banka iemaksāja ECB kapitālā 1 160 011 eiro jeb 7% no tās kopējās daļas reģistrētajā ECB kapitālā. Atlikusī daļa Latvijas Bankai būs jāiemaksā ECB kapitālā tikai tad, kad Latvija ieviesīs eiro un kļūs par pilntiesīgu Ekonomikas un monetārās savienības (EMS) dalībnieci.

Pēc pievienošanās ES Latvijas Banka turpina veikt līdzšinējās funkcijas, t.sk. īsteno monetāro politiku, nodrošina maksājumu sistēmas raitu darbību, skaidrās naudas apriti, finanšu statistikas un valsts maksājumu bilances sagatavošanu, kā arī pakāpeniski paplašina makroekonomiskās analīzes un pētniecības darbu, ietverot ES tautsaimniecības attīstības tendences.

Latvijas Banka gatavojas tās pilntiesīgai dalībai EMS un eiro ieviešanai. Latvijas Republikas normatīvie akti, kas saistīti ar centrālās bankas darbību, jau pašlaik pamatā atbilst EMS prasībām. Arī Latvijas Banka atbilst EMS svarīgākajām prasībām.

  • Latvijas Bankas darbībā tiek ievēroti visi centrālās bankas neatkarības aspekti:

    - institucionālā neatkarība, kas nozīmē, ka Latvijas Banka ir pilnīgi neatkarīga no valdības, īstenojot un formulējot monetāro politiku;
    - personiskā neatkarība, kas garantē Latvijas Bankas prezidenta un padomes darbību pietiekami ilgā termiņā. Šīs amatpersonas tiek ievēlētas uz sešu gadu termiņu, un pastāv strikti ierobežojumi Latvijas Bankas vadības atlaišanas iespējām;
    - finansiālā neatkarība - visi Latvijas Bankas izdevumi tiek segti no bankas ienākumiem;
    - Latvijas Bankai ar likumu liegts finansēt valdību.

     

  • Latvijas Banka pilnībā izpilda EMS prasību nodrošināt kapitāla kustības brīvību - Latvijas kapitāla plūsmu režīms ir viens no liberālākajiem pasaulē.
  •  

  • Tāpat kā ECB, arī Latvijas Bankas monetārās politikas galvenais mērķis ir cenu stabilitāte.
  •  

  • Latvijas Bankas stratēģija jeb veids, kā sasniegt monetārās politikas gala mērķi - cenu stabilitāti -, patlaban atšķiras no ECB izmantotās stratēģijas. Taču valstis, kuras gatavojas pilntiesīgai dalībai EMS, var īstenot savu monetārās politikas stratēģiju līdz pat eiro ieviešanai ar nosacījumu, ka tā nekaitē pārējām ES dalībvalstīm un veicina ekonomisko stabilitāti. Laika posmā līdz pilntiesīgai dalībai EMS Latvijas Bankai jānodrošina lata kursa stabilitāte attiecībā pret eiro. Kopš 2005. gada maija lats piesaistīts eiro Valūtas kursa mehānisma II (VKM II) ietvaros, un Latvijas Banka apņēmusies nodrošināt lata stabilitāti attiecībā pret eiro ±1% svārstību robežās.
  •  

  • Latvijas Banka ir gatava arī praktiskai ECB vienotās monetārās politikas īstenošanai. Latvijas Bankas monetārās politikas instrumenti jau pašlaik atbilst Eirosistēmā lietotajiem. Tāpat kā ECB, arī Latvijas Banka izmanto gan obligāto rezervju prasības, gan tirgus operācijas, gan pastāvīgās iespējas. Atlicis saskaņot dažas nianses - obligāto rezervju normu, monetāro operāciju rīkošanas procedūras, biežumu un termiņus.
  •  

  • Latvijas Bankas maksājumu sistēma atbilst EMS standartiem. 2007. gada novembrī Latvijas Banka ir pievienojās ES norēķinu sistēmai TARGET2. Arī klientu maksājumu tirgus jomā Latvijas Banka (tāpat kā citu ES valstu centrālās bankas attiecīgajās valstīs) ir viena no SEPA (vienotā eiro maksājumu telpa) projekta virzītājām Latvijā.
  •  

  • Latvijas Bankas jaunā naudas glabātava ir viena no drošākajām Eiropā un ir piemērota eiro skaidrās naudas glabāšanai.
  •  

  • Latvijas Banka kopā ar citām valsts institūcijām un privātā sektora pārstāvjiem saskaņā ar Latvijas Nacionālo eiro ieviešanas plānu gatavojas skaidrās un bezskaidrās naudas eiro norēķinu ieviešanai. Tiek izstrādātas detalizētas procedūras eiro praktiskai ieviešanai un banku, iedzīvotāju un visas tautsaimniecības sagatavošanai šim procesam.
  •  

  • Papildus minētajiem darbiem Latvijas Bankai jāgatavojas intensīvākai ikdienas sadarbībai ar ECB, ieviešot eiro. Pievienojoties eiro zonai, Latvijas Bankai būs jāpiedalās monetārās politikas noteikšanā Eirosistēmā.